FIFPRO HEYETİNİ İSTANBUL'DA AĞIRLADIK

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği, üyelik görüşmelerini sürdürdüğü dünya futbolcu derneklerinin çatı kuruluşu FIFPro'nın iki kıymetli yetkilisini İstanbul'da ağırladı.

FIFPro Genel Sekreteri Theo Van Seggelen ve Hukuk Müşaviri Roy Vermeer, 4 Temmuz'da İstanbul'a gelerek derneğimiz ile temaslar gerçekleştirdi. 5 Temmuz tarihinde gerçekleşen basın toplantısında Başkanımız Hakan Ünsal, Genel Sekreterimiz Mehmet Göktürk Aslan, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Ergün Penbe ve Serhat Akın'ın yanı sıra Yardımlar Sorumlumuz Faruk Atalay, üyelerimizden Emre Aşık ile Ahmet Dursun da toplantıda hazır bulundu. Türkiye'nin FIFPro üyelik süreci ile birlikte FIFPro'nun genel yapısı ve dünya futbolunda futbolcu haklarına ilişkin gerçekleştirmek istedikleri amaçlar hakkında bilgiler verildi.

"TPFD üyeliğe çok yakın"

Seggelen, basın toplantısında TPFD'nin üyelik sürecine çok yakın olduğunu ifade ederek, "Her ülkede olduğu gibi Türkiye'nin de 2 yıl üyelik süreci var. Tabii ki belli başlı karışıkları oldu fakat Türkiye'de TPFD'nin federasyon ve kulüplerden özerk bir yapıda olması gerek. Ziyaretin ardından yapmış olduğumuz izlenimlerimizi değerlendireceğiz. Türkiye ve dernek ile ilgili olumlu düşüncelerimiz var. Türkiye, üyelik sürecine çok yakın" ifadelerini kullandı."Türkiye'nin futbolda parlak bir geleceği var"

FIFPro Başkanı Seggelen, FIFA ile FIFPro, oyuncunun kadro dışı kalmaması, tek başına idman yapmaması, 2 aydan fazla vadesi geçmiş alacağı varsa serbest kalması maddelerinin yer aldığı bir anlaşma olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye futbol federasyonu bunun uygulanması konusunda bize söz vermişti. TFF, kulüplere baskı yapacak ki kontrat hayata geçsin. 1-2 ay daha zaman tanıyacağız. Bu süre zarfından hayata geçeceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin futbolda parlak bir geleceği var. Türkiye'nin TPFD'ile beraber bunu başaracağından eminiz. Pozitif bakıyoruz."

Roy Vermeer:"Türk kulüplerinin kontratlarında sıkıntılar oluyor"

FIFPro Hukuk Müşaviri Roy Vermeer ise Türk kulüplerinin oyuncularla yaptıkları kontratlarda birçok sıkıntı olduğunu dile getirerek, "FIFA'da Türk kulüplerinin oyuncularla yapmış olduğu sözleşmeler ile ilgili birçok sıkıntı var. FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun da en fazla Türk kulüplerinin davası var. Kurulda sadece yabancı oyuncuların Türk kulüpleriyle olan sıkıntıları var. Bir de Türk oyuncuların takımlarıyla olan sıkıntıları var" açıklamasını yaptı.Toplantının ardından Başkanımız Hakan Ünsal, Theo Van Seggelen'e hediyelerini takdim etti.

Ardından kısa bir İstanbul turu ile ülkemizin misafirperverliğini, güzelliklerini Theo Van Seggelen ve Roy Vermeer'e gösterme şansı yakaladık ve ardından karşılıklı olumlu temennilerle 6 Temmuz sabahı ülkemizden uğurladık.

Genel Sekreter Theo Van Seggelen'e ve Hukuk Müşaviri Roy Vermeer'e nazik ziyaretleri için teşekkür eder, yeniden görüşmek üzere dileklerimizi iletiriz.

GableMonroeClift
X

X