KONTENJANDA GELİNEN NOKTA

Yaklaşık 7 aylık bir süreçten beri takip ettiğimiz, konu ile ilgili ASKF ile birçok kez toplantılar yaptığımız, ayrıca TPFD Başkanı olarak şahsen defalarca görüşülen, resmi olarak dilekçe ile başvurduğumuz, futbolcu kardeşlerimizin bireysel olarak da sıkıntılarını anlattığı, sosyal medyada Türkiye'nin 1 numaralı gündemi olan ve hala çözülemeyen BAL Ligi kontenjan sorunu için gelinen son noktayı açıklama ihtiyacı duyuyoruz.

Yukarıda yazdığımız bütün bu sürecin sonunda bize bildirilen ve gelinen nokta; klüplerin ve yöneticilerin KONTENJAN KURALININ KALKMASINI İSTEMEDİĞİ, teknik adamların BU KURALIN KALKMASINA SICAK BAKMADIĞI ve amatör kurulun BU KARARI ALDIĞI'dır. Dolayısı ile 29 yaş üstü oyunculara getirilen kısıtlama kuralının bu haliyle devam edeceği bize iletilmiştir. Bu kararı doğru bulmadığımızı öncelikle belirtmek isteriz. Bu kararı neden doğru bulmadığımızı defalarca ve örnekleri ile beraber anlattık. Ortaya koyduğumuz örnekler, alınan kararın geçmişten günümüze uygulanışında yaşanan problemleri ve ortaya çıkan ciddi sıkıntıları anlattık.

Böyle bir kararın bundan uzun yıllar önce alınmış olması, değişmeyeceği anlamına gelmez ve artık sorun oluşturmaya başlamış olması gerçeğini de değiştirmez. Futbol'un her sene farklılaştığı ve rekabetin üst seviyeye çıktığı bu dönemlerde, bu tarz kuralların varlığı futbolu geliştirme yerine baltalamaktadır.

Ve üzülerek belirtmek isteriz ki, dünyada amatör futbolda, kendi yerli oyuncusuna sınır koyarak oynamasına engel olan tek ülkeyiz. Kaldı ki amatör futbol fiziğe, statüye, renge ve yaşa bakmadan futbolun oynandığı yegane alandır. Fakat, ne yazık ki ülkemizde 29 yaş ve üstü oyuncular, yaşlı kategorisine alınıp sevdikleri, bildikleri ve geçimlerini sağladıkları işi yapmaları engelleniyor.

Genç oyuncuları koruyalım ve oynatalım. Burda hemfikiriz fakat futbolda, hele ki amatör futbolda yaşlı yada genç, zayıf yada kilolu, uzun yada kısa, zengin yada fakir olmasına ve statüsüne bakılmaksızın sınır koyulması doğru değildir. Dahası, birilerine yasak koyarak başkasının önünü açamayız. Yetenekli ve iyi olan zaten oynar ve kimse engelleyemez. Gelişim yasakla değil, tedbir ve teşvik ile olur.

Anlamadığımız ve anlamakta zorluk çektiğimiz bir konu da, Klüplerin bu yaş sınırının kalkmaması yönündeki istekleridir. Kaldı ki, geçtiğimiz günlerde alınan karar ile, 22 yaş altı 5 oyuncunun kadroda olma mecburiyeti getirildi. Bu karar doğru ama eksiktir. Eğer genç oyuncuları oynatma konusunda gerçekten samimi isek, 25 Şubat 2019'da resmi başvurumuzda belirttiğimiz gibi, sadece kadroya almak yetinmeyip, süre ile koruma sağlayarak oynatma şartı da getirilmesi lazımdır.

Dolayısıyla, 22 yaş altı oyuncuları kadroya alma kararı ile aslında üst yaş kontenjan sınırı anlamını yitirmiş ve geçerliliği kalmamıştır. Çünkü, amaç genç oyuncu oynatmaksa bu sağlanmıştır ve klüplerin de isteği doğrultusunda hayata geçmiştir.

O zaman şu sorunun cevaplanması elzemdir. Klüplerin, aleyhlerine hiçbir durum yok iken, 29 yaş üstü oyuncu alma MECBURİYETİ YOK İKEN ve isterlerse, hiçbir zorunluluk olmadan TÜM TAKIMI 22 YAŞ ORTALAMASI İLE KURABİLME HAKLARI VE YETKİLERİ VAR İKEN, neden 29 yaş üstü oyuncular için sınırlama istenmektedir? Teknik adamlar, hem kendilerine hemde genç oyunculara yardımcı olacak 29 yaş üstü oyuncuyu neden yaşlı görmekte ve oynatmak istememektedir? İşin aslı bütün bunlar da bize anlaşılır gelmemektedir.

Bu karar, bugüne kadar yüzlerce futbolcunun futbolu bırakmasına, genç oyuncuların olumsuz manada gelişmesine, bazı futbolcuların ailesinin dağılmasına kadar giden kötü sonuçlara sebep olmuştur. Ayrıca şu da bilinmelidir ki, bugünün 25-26 yaşında sıkıntı yaşamayan futbolcuları yarının kontenjan probleminin bir parçası olacaktır.

TPFD olarak, sorunun çözümüne katkı sağlamak için en son yaptığımız teklif;
1- Yaş sınırını 33'e çekelim ve 33 yaş üstü 5 oyuncu olarak revize edelim.
2- 29 yaş üstü kontenjan sayısını 8'e çıkaralım.

Beklentimiz ve isteğimiz, genç oyuncuların direkt yada süre ile korunarak oynaması ve üst yaş sınırının kaldırılmasıdır.

Saygılarımızla....
furjiva
X

X