"NE YAPACAĞINIZA KARİYERİNİZİN BAŞINDA KARAR VERİN"

İtalya Milli Takımı ve Juventus'un deneyimli savunma oyuncusu Giorgio Chiellini, FIFPro'ya özel röportaj verdi.

34 yaşındaki deneyimli futbolcu, futbolcuların eğitim almalarının önemini ve kariyerlerinin sonunda karşılarına çıkacak zorluklar konusunda tedbirler almaları gerektiğinin altını çizdi.

Chiellini, "20 yaşındayken futbolda hiçbir şeyin sizi durduramayacağını düşünüyorsunuz. 35 yaşınıza geldiğinizde ise kariyeriniz neredeyse bitiyor. O zaman hayatınızın geri kalanını önünüze koyduğunuzda sadece futbol oynamanın yeterli olmadığını görebiliyorsunuz." ifadelerini kullandı.

"FUTBOLU BIRAKTIKTAN SONRA DEPRESYON RİSKİ VAR"

Chiellini futbol kariyerlerini noktalayan futbolculardan sadece birkaçının yeni bir iş bulmayı başardığını belirterek, "Futbolcuların depresyona girme riskleri de bulunuyor. Ayrıca parasal problemler yaşayan da bir çok eski futbolcu var. Bunun sebebi futboldan sonra ne yapacaklarının planını yapmamaları ve bu konuda kafalarını açmamaları oluyor." şeklinde konuştu.

"Her futbolcunun özel zevkleri vardır ve emekli olduktan sonra ne yapacaklarına karar verebilirler ama önemli olan bir şey yapmaktır. Futbol oynarken kariyerinizin başında hayatınız hakkında düşünmeye başlamalısınız, kariyerinizin sonunda değil!"

34 yaşındaki Giorgio Chiellini, Juventus'ta forma giydiği 14 yıl boyunca yaklaşık 500 maça çıktı ve Torino Üniversitesi'nde İktisat Yüksek Lisansı diplomasını aldı.

"DERS ÇALIŞMAK ÜZERİMDEKİ BASKIYI HAFİFLETTİ"

Deneyimli oyuncu eğitimine devam etmenin futbol kariyerine engel olmadığını aksine sahadaki performansının artırdığını belirterek, "Ders çalışmak futbol dünyasında yaşadığımız baskının bir kısmını atmamı sağladı ve beynimi keskinleştirdi. Maçlarda keskin zekaya sahip olmazsanız en üst seviyeye çıkarken gerekli olan hızlı kararları alamazsınız" sözlerini kullandı.

Kaynak: https://www.fifpro.org/news/giorgio-chiellini-interview/en/
GableMonroeClift
X

X