TPFD'DEN İLK YARI RAPORU

KADRO DIŞI KALMALAR

Son dönemde tüm liglerdeki takımların dikkat çekici sayıda oyuncuyu kadro dışı bıraktığını görüyoruz. Bu kadro dışı kalmalarda kulüplerin çoğunluğu, oyuncuları takımları ile antrenman yapmasını engelleyerek takımdan ayrı çalışmasını istemişlerdir.

Kulüpler, haklı oldukları durumlarda, oyuncudan istediği verimi alamadıklarında forma giyememe ve yolları ayırma tercihini kullanabilirler elbette. Fakat, daha çok alt liglerde gördüğümüz ve son dönemde üst liglerde de karşımıza çıkan gecikmiş alacağını istediği için kadro dışı kalma sebebini tasvip etmiyoruz.

Sonuç itibarı ile oyuncu ortalama 2-3 ay gecikmiş alacağını istemekte haklıdır ve bunu istediği için vatan haini ilan edilemez. Birçok kulüp, oyuncu daha Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na başvurmadan, sadece gecikmiş alacağını istediği için kadro dışı bırakıyor. Kulüplerin içinde bulunduğu mali sıkıntıların elbette farkındayız ve futbolcular zaten alacaklarını 2-3 ay hatta bazen daha fazla süre bekleyerek gerekeni yapıyor. Hal böyle iken ve futbolcular kulüplerinin bu durumlarını anlayışla karşılayıp işlerini yaparken alacaklarını talep etmesini ihanet yada hainlik olarak göstermek, lanse etmek ve öyle davranmak büyük haksızlıktır.
Dahası, bazı kulüp ve yöneticiler bu durumu bir tehdit aracı olarak kullanarak kendi durumlarını futbolcular üzerinden kurtarmaya çalışmaktadır. "Gecikmiş de olsa paranı istersen kadro dışı kalırsın" tehdidinin futbolumuzda geride kalmış olması gerekir. Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPRO) ile FIFA arasında yapılan prensip anlaşması çerçevesinde kadro dışı kalmaların önümüzdeki dönemde kalkacağının da bilinmesini isteriz.

FIFA ve FIFPro'nun yaptığı ortak açıklamada kadrodışı kalma ve futbolcu - kulüp arasındaki alacak anlaşmazlıklarının çözümü ile ilgili yapılacak çalışmaların duyuru metni şu şekildedir:

https://www.fifa.com/governance/news/y=2017/m=11/news=fifa-and-fifpro-sign-landmark-agreement-and-announce-measures-to-enhan-2918747.html

- FIFA'dan yapılan açıklamada tek başına antrenman yapmak zorunda bırakılan oyuncular ve benzer kötü niyetlerin giderilmesi sağlanacak.
- Gecikmiş borç konularında oyuncular ve kulüpler arasındaki anlaşmazlıkların çözümü FIFA'nın getireceği kuralla daha kolaylaşacak.
- Mevcut transfer sisteminin içeriğinin incelenmesi için FIFA tarafından bir heyet oluşturuldu ve iyileştirmeler yapılmasına karar verildi.GOL KRALLIĞI

TPFD'nin her yıl Gol Krallarına verdiği Altın Top yarışında tüm futbolcu kardeşlerimize başarılar dileriz.

Tüm liglerdeki ilk yarı maçları sonucunda Gol Krallığı yarışı şu şekildedir:

BEDELLİ ASKERLİK

Türkiye Profesyonel Ligleri'nde oynayan 3000 futbolcudan toplam 853 oyuncu bedelli askerlik görevini yapacaktır.

TPFD olarak, Milli Savunma Bakanlığı ve ASAL yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 853 profesyonel futbolcu kardeşimizin askerlik görevlerini futbol sezonu dışında gerçekleştirmeleri sağlandı.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, konuya hassasiyetle yaklaşan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’a, ASAL Genel Müdürü Sayın Davut Alâ'ya ve konuyla yakından ilgilenen tüm Milli Savunma Bakanlığı çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız.

FIFPRO ÜYELİK

Profesyonel Futbolcular Derneği, yaklaşık 2,5 yıldır uğraş ve emek vererek Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPRO) üyeliğinde sona gelmiştir. Dünya Futbolunda futbolcuların temsilciliğini yapan bu çatı kuruluşa üye olmanın futbolcu kardeşlerimiz açsından önemi büyüktür. Sadece üye birlikler ile değil aynı zamanda UEFA ve Dünya Futbolunda söz sahibi kurumlar ile de ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulacağımız bu üyelik ile futbolcu kardeşlerimizin sorunları ve sistemin düzelmesi adına adımlar atacağız.

Dünya Futbolcular Birliği Genel Sekreteri Theo Van Seggelen ile TPFD Başkanı Hakan Ünsal’ın karşılıklı imzaladığı belge…TEK TİP SÖZLEŞME

11 Aralık 2017 tarihinde UEFA, EPFL, ECA, Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve derneğimizin bir araya gelmiş olduğu sosyal diyalog toplantısı ile başlayan süreç ve ilgili toplantının tavsiye kararlarında yer aldığı üzere, hâlihazırda kullanılan standart sözleşmelerin güncellenmesi gündeme gelmiştir. Derneğimizin resmi başvurusu üzerine ilerleyen süreçte yeni standart sözleşmelerin 2018/2019 futbol sezonunun devre arasından sonra uygulanmaya başlayacağı tarafımıza iletilmiştir.

Ancak geldiğimiz noktada henüz bu konuda bir gelişme olmayıp yeni sözleşmelerin Türk Futbolunda ivedi bir ihtiyaç olduğunu ve bir an evvel uygulamadaki yerini alması gerektiği yönündeki düşüncelerimizi tekraren belirtmek isteriz.

TEK TiP STANDART SOZLESME TASLAĞINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIIN

UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM KURULU (U.Ç.K.)

Hali hazırda görevine devam eden ve yaşanan sorunlarda çözüm noktası olan Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun akıbeti merak konusudur. Bu yıl Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ile uyuşmazlıklarda tek merci olması uygun görülmeyen U.Ç.K'nın Mart ayına kadar devam edeceği ama sonrası itibarı ile bir karar verilmesi gerektiği ortadadır. Bu kararı da Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu verecektir.

Futbolumuzda mutlaka olması gereken, son dönemde hak ve adalet açısından düzgün işleyen bu yapının devamı önemlidir. Federasyon Yönetim Kurulu'nun Kulüpler, futbolcular, teknik adamlar ve menajerlerin birbiri arasında yaşadığı sorunların çözüm noktası olan U.Ç.K. hakkında doğru kararı vereceğini umuyoruz.

TL'YE DÖNÜŞTEN YERLİ GEÇİŞİ

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sözleşmelerde Türk Lirası'na geçiş yapıldı. Türk Teknik Adam ve futbolcuların hepsi sözleşmelerini Türk Lirası olarak yeniledi. Bu aynı zamanda kulüplerin mali yapısına da faydası olan bir dönüştü. Kurların artmasının kulüpleri etkilemeyeceği, kazandığı para ile ödeme yapacağı bu karar aynı zamanda kulüplere de bir sorumluluk yükledi.

Kulüplerimizin mali durumu hepimizin malumudur. Bu kararname bir tarafı itibarı ile kulüplere fayda sağlarken diğer taraftan yüksek maliyetli yabancı oyuncu transferlerinden vazgeçmeyi, yerli oyuncuya dönüş yapmayı ve alt yapıya önem vermeleri gerektiğini de anlatmaktadır. Kulüpler maliyetli yabancı oyuncu transferi yapmaya devam ettikleri takdirde, içinde bulundukları kötü mali durumları şikayet etme hakları olmayacaktır.

Türk oyuncular TL'ye dönmüşken, yabancı oyuncuların yüksek maliyeti ortada iken ve son dönemde şans verilen genç oyuncuların umut verici performansları ön plana çıkmışken, kulüplerin hala yabancı oyuncu transferi samimi olmayacaktır.

PAYDAŞLARLA TOPLANTI

Ülkemiz futbolunun tüm paydaşları arasında iletişim ve koordinasyonu geliştirmek adına kurumlar arası düzenli diyalog süreçlerinin başlatılması gereklilik arz etmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu öncülüğünde paydaşların düzenli olarak bir araya gelmesi ve Türk Futboluna ilişkin konuların daha fazla konuşularak çözümler aranmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden futbolun tüm paydaşları ile sosyal diyalog süreçlerinin başlatılmasını temenni ediyoruz.

TRANSFER DÖNEMİ TEKLİFİ

Geçtiğimiz Eylül ayında gündeme getirdiğimiz ve geneli itibarı ile kabul gören transfer dönemi teklifimizi tekrar gündeme getireceğimizi ve Türkiye Futbol Federasyonu'na bu konuda tekrar başvuracağımızın bilinmesini isteriz.

Yaptığımız teklifin detayları şu şekildedir..GableMonroeClift
X

X