FIFA Doping Karşıtı Yeni Önlemler Aldı

Geçtiğimiz aylarda FIFA, futbolu dopingden tamamen temizlemek için süregelen önlemlerine ek yenilerini yayınlamıştır. Bu çalışma dünya çapında, oyuncular, koçlar ve doktorlar arasında dopingin tehlikelerine karşı farkındalığı aşılama ve doping kontrol görevlilerine gerekli eğitimleri sağlama amacını taşımaktaydı.

FIFA Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı, Prof. Jiří Dvořák; “Oyuncular, doktorlar ve doping kontrol görevlileri ile sürekli iletişim halinde olmamız ve kontrol sürecimizi sürekli geliştirmemiz dopinge karşı savaşta hayati önem taşımakta ve FIFA’nın dopingi önleme görevinde kilit nokta olmaktadır,” şeklinde sürecin önemini belirtmiştir.

FIFA’nın internet sitesi üzerinden Kanada 2015 Kadınlar Dünya Kupası, döneminde iki adet video yayınlamıştır. İlki doping farkındalığı yaratmak amacıyla özellikle kadın oyuncuları, ikincisi ise kontrol süreci ile ilgili detaylı açıklamalar içererek doping kontrol görevlilerini hedeflemiştir.

Bir diğer önemli yenilik ise doktor ve sağlık personeline yöneliktir. FIFA’nın web sitesinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir modül yardımı ile dünya çapında tüm kliniklerin, FIFA ve WADA (Dünya Anti-Doping Ajansı)’nın dopingi önleme kuralları ve karşılaştırmalı raporlarına ulaşımı sağlanmıştır.

Önemli bir elektronik araç da oyuncuların dopinge karşı kendilerini eğitmesi için geliştirilmiştir. ALPHA (Sağlık ve Anti-Doping Hakkında Sporcu Eğitim Programı) web sitesi üzerinden yayınlanmış ve FIFA tüm oyuncuları, olumlu sonuçlar elde etmek ve kendilerini dopingden uzak tutmak için eğitmeye çağırmıştır. Ayrıca genç sporcular, koçlar, doktorlar ve sporcu ailelerini hedefleyen, dopingin zararları ve sonuçları ile ilgili onları uyaran “Futbolda dopingi önlemek için 11 kural” posterini yayınlanmıştır.


Kaynak: FIFA

GableMonroeClift
X

X