Finansal Fair Play Nedir?

Avrupa kulüp futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi olarak tanımlanabilen Finansal Fair-Play ilk olarak 2010 yılında kabul edilmiştir. UEFA turnuvalarına katılmaya hak kazanan futbol kulüplerine; diğer kulüplere, futbolculara ve vergi dairelerine borçlarının olmadığını kanıtlama zorunluluğu getiren uygulama ilk kez 2011 yılında başlatılmıştır. 2013 yılından beri kulüplerin kendi mali gelirleri ile harcamalarını dengede tutabilmesi için, bağımsız olarak çalışan Mali Kontrol Kurulu çalışma yürütmektedir. Kurul, UEFA turnuvalarına katılan kulüplerin mali borç analizlerini yaparak, gerekli şartları yerine getirmeyen kulüplere yaptırım uygulanmasını sağlamaktadır.

Böylece bir takım ülkesinde şampiyon dahi olsa, eğer belirlenen sınırı aşan borcu varsa, Avrupa kupalarına katılamayacak veya duruma göre transfer yasağına tabi tutulabilecektir. Borç sınırı için;
-  2015/16, 2016/17 ve 2017/18 değerlendirme periyotları için 30 milyon Euro,
- 2018/19 sezonundan itibaren de gelir ile giderleri arasındaki farkın en fazla 5 milyon euro olarak belirlenmiştir. Hesaplamalara stadyumlara, eğitim tesislerine, gençlik gelişim programları ve kadın futboluna yapılan yatırımları teşvik etmek için yapılan maliyetlerin dahil edilemeyeceği de belirtilmiştir.

Düzenlemelere uymayan kulüpler ile ilgili önlem ve yaptırımlara UEFA’nın Kulüp Finansal Kontrol Organı (CFCB) karar vermektedir. Düzenlemelere uymamak, bir kulübün otomatik olarak dışarıda bırakılacağı anlamına gelmemektedir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak kulübe disiplin cezaları verilebilmektedir, bunlar:
a) Uyarı
b) Kınama
c) Para cezası
d) Puan düşürme
e) UEFA müsabakalarından elde edilen gelirlerin alıkonulması
f) UEFA müsabakalarına yeni oyuncuların kaydettirilmesinin yasaklanması
g) Kulübün, UEFA kulüp müsabakaları için A-listesi olarak kaydettirilmiş oyuncuların sosyal haklar giderlerinin toplam masrafına finansal kısıtlamalar konulması dahil UEFA müsabakalarında yer almak üzere kaydettireceği oyuncu sayısının sınırlanması
h) Kulübün sürmekte olan müsabakalardan diskalifiye edilmesi veya gelecekteki müsabakalara kabul edilmemesi
i) Kulübün kazandığı şampiyonluk (unvan) ya da ödülün geri alınması olarak sıralanabilir.

Peki ya mali tedbirinden gelen paralar nereye aktarılıyor sorusuna gelecek olursak, UEFA bu paralara asla dokunmuyor ve kararlaştırılan bir sisteme göre, diğer Avrupa kulüplerine dayanışma ödemelerini yaparak mali katkı paralarını dağıtıyor.

Geçtiğimiz günlerde UEFA'nın Finansal Fair-Play kurallarına uygun hareket etmemesi nedeniyle Galatasaray Kulübünü Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonuna sevk etmesi ve sarı-kırmızılı kulübün yakın zamanda yaptırımla karşı karşıya gelme olasılığı ülke gündemimize yeniden "Finansal Fair-Play" konusunu getirmiştir. Finansal Fair-Play kurallarını özetleyen detaylı yazıya BloombergHT haber sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BloombergHT, UEFA
 

GableMonroeClift
X

X