IFAB’dan Yeni Futbol Kuralları

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından açıklanan ve 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni futbol kurallarının ilki 22 Mayıs 2016’da İngiltere - Türkiye hazırlık maçında uygulanmıştı. Ardından, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası C Grubu Kuzey İrlanda - Polonya karşılaşmasında ve D grubu İspanya - Çek Cumhuriyeti karşılaşmalarında da yeni kurallar uygulanmaya başlandı.

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın İngiltere ile Manchester'daki City of Manchester Stadyumu'nda oynadığı hazırlık maçında iki federasyonun anlaşması sonucu ve FIFA'nın da onayıyla gol çizgisi teknolojisi kullanılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde başlayan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda C Grubu Kuzey İrlanda - Polonya karşılaşmasında Kuzey İrlandalı takım başlama vuruşunu tek futbolcu ile gerçekleştirdi. Ardından oynanan İspanya - Çek Cumhuriyeti karşılaşmasında ise İspanya maça başlarken başlama vuruşunu tek futbolcu ile geriye doğru yaptı.

1 Haziran 2016 gününe kadar futbol kuralları gereği başlama vuruşu iki futbolcu bulunuyor ve top ileriye doğru oynanıyordu. IFAB'nin yeni yayınladığı futbol kuralları kitapçığına göre ise başlama vuruşunun ileriye yapılma zorunluluğu kaldırılarak geriye doğru yapılan başlama vuruşu da kabul edildi.


IFAB’nin yayınladığı futbol kuralları kitapçığına göre Futbol Oyun Kuralları'ndaki değişikliklerden bazıları:

-Avrupa liglerinin bazılarında kullanılmakta olan gol çizgisi teknolojisi kullanımı başlatıldı.
-Santrada yapılan başlama vuruşunda topu ileri doğru başlatma zorunluluğu kaldırıldı. Oyun istenilen yöne doğru başlatılabilecek.
-Bir futbolcunun kornerden kendi kalesine attığı gol geçersiz sayılacak. Rakip takım korner kullanacak.
-Sarı ve kırmızı kartla cezalandırılan fauller sonrası sakatlanan futbolcular oyun alanında tedavi edilip oyuna devam edebilecek.
-Maç başlamadan önce de futbolculara kırmızı kart gösterebilecek.
-Kaleye doğru giden topa futbolcular dışında birisi ya da bir cisim dokunursa, hakem gol kararı verebilecek.
-Gol olduğu zaman hücum eden takımdan bir oyuncu kalenin içindeyse gol geçersiz olacak. Ofsayt olarak değerlendirilecek.

DHA

GableMonroeClift
X

X