Norveç Futbolcular Derneği'nden Kariyer Planlaması Desteği

Norveç Futbolcular Derneği (NISO), futbol kulüpleri ile yeni bir anlaşma imzalayarak, futbolcuların kariyer hedefleri ve eğitimleri ile ilgili önemli adımlar attı. Anlaşma, oyuncuların hem kısa hem de uzun vadede ferahına odaklanmaktadır.

Anlaşmanın ana hedeflerinden biri olan kariyer hedeflemesi de futbolculara destek olmak üzere çalışmalar içeriyor. Eğer bir sporcu profesyonel kontrat imzalama yolunda ise, kariyer hedefi danışmanları kontratı anlamasına ve kariyerini planlamasına yardımcı olmak üzere hazır bulunacak. Kariyerini sonlandırmak isteyen sporcular için de önerilerde bulunan danışmanlar, böylelikle sporcunun alacağı riskleri minimalize ederek, spor kariyeri sonrası yeni bir kariyer planına geçmesine de ortam sağlayacak. Bu durum tüm dünya genelinde sporu bıraktıktan sonra erken yaşta emekli olan sporcuların yaşadığı genel probleme bir ışık tutma yolunda başarılı bir örnek olacak.

Norveç Futbolcular Derneği (NISO), aynı zamanda Norveç Futbol Federasyonu ile pazarlıkları sonucunda bir kariyer klavuzu programı eğitimini de kabul ettirdi. Program oyuncuları gelecek planlarına karar vermeleri ve spor kariyerleri sonrası için erken tercihler yapabilmeleri konusunda eğiterek, gerekirse yarı zamanlı iş bulmaları veya emekliliklerinin ardından iş hayatına tekrar atılamaları için gerekli eğitimleri içerecek.

Kaynak ve detaylı bilgi: FIFPro
furjiva
X

X