ORTA AMERİKA'DA FUTBOLCU HAKLARI İHLALİ

Peru'da yapılan FIFPro konferansında avukat Erick Ovalle, ortaya çıkardığı belgelerde Orta Amerika'da bazı kulüplerin FIFA tarafından düzenlenen regulasyonlara uymadığı ve futbolculara karşı usulsuz uygulamalar düzenlediğini duyurdu.

Erick Ovalle yaptığı açıklamalarda sadece Kosta Rika'da futbolcuların FIFA tarafından düzenlenen kurallara uygun olduğunu, diğer ülkelerdeki futbolcuların haklarından mahrum olduklarını belirtti. Yapılan açıklamaya göre, Kosta Rika dışındaki ülkelerde futbol oynayan futbolcular sosyal sigorta, emeklilik, çalışma saatleri ve izin günleri haklarından mahrum oldukları belirtildi. Ovalle ayrıca Kosta Rika dışındaki, özellikle El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, ve Panama gibi ülkelerde futbolcuların transferlerinde de usulsuzluk yapıldığını belirtti.

Erick Ovalle'in bu açıklamalarından sonra FIFPro'nun Orta Amerika temsilciliği harekete geçerek, FIFA kurallarına uymayan ülkelerin federasyonları hakkında inceleme başlattı.

FIFPro avukatı Alexandra Gomez, olay ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yapılan usulsuzluk sadece futbolcuların paralarının verilip verilmemesiyle ilgili değil, oyuncuların haklarının yeterince sağlanmamasıyla da ilgili. Futbolcuların çalışma hakları düzenli seviyede sağlanmıyor. Bu tür eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: FIFPro
furjiva
X

X