REKABET YASAĞI UYGULAMASI VE YASAL HÜKMÜ

Profesyonel bir futbolcunun transferinde bilindiği üzere üç taraf bulunmaktadır. Bunlar; transfer edilecek futbolcu, futbolcuyu transfer etmek isteyen yeni kulüp ve futbolcunun mevcut bulunduğu kulüptür. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalara, TFF nezdinde tescili yapılmış kulüpler ve bu kulüplerin futbolcuları katılabilmektedir. TFF tüm futbolcu sözleşmelerini Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı altında düzenlemiştir.

Günümüzde gerçekleştirilen geçici transferlerin tarafı olan kulüpler ve futbolcular arasında imzalanan sözleşme örneklerinde rekabet yasağını öngören hükümlere de yer verilmektedir. Yani futbolcusunu geçici olarak kiraya veren kulüp, yaptığı sözleşmeye, futbolcusunun kendisine karşı oynamasını engelleyici hükümler ekletmektedir.

TFF Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın ise konuyla ilgili hükmü, “Geçici transfer sözleşmesinde sportif rekabeti ve futbolcunun katılacağı müsabakaları sınırlandıran hükümler bulunamaz” (md.15/f.5) şeklindedir. Ancak bu durumdan dolayı Kulüpler ve futbolcular rekabet yasağına ilişkin hükmü TFF’nin tip sözleşmesinde özel hükümler bölümüne yazmak yerine, ayrı bir sözleşme yaparak bu tür hükümleri ilgili sözleşmeye koymayı tercih edebilmekte ve bu da durumun denetimini zorlaştırmaktadır.

Geçtiğimiz haftalarda Bursaspor’un yeni transferi Miroslav Stoch’un Fenerbahçe karşılaşmalarında kadro dışı bırakıldığı iddiaları basına yansıyarak konu tekrar gündeme gelmiştir. Benzeri bir olay 2013-2014 sezonunda İngiliz Chelsea Kulübü’nden İspanyol Atlético de Madrid Kulübü’ne kiralanan kaleci Thibault Courtois ile de ortaya atılmış ve Courtois’in eski takımına karşı kadro dışı bırakıldığı iddialarına karşı UEFA’nın resmi sitesinde açıklama yapılmıştır.

Spor karşılaşmalarında dürüstlüğün temel prensiplerden biri olduğunu hatırlatan UEFA, bir kulübün sahaya sürebileceği veya süremeyeceği oyuncuları başka bir kulübün belirlemesine imkan veren özel sözleşme hükümlerinin UEFA nezdinde geçersiz olduğunu belirtmiştir. UEFA ayrıca bu tür sözleşme hükümlerinin hayata geçirilmesine teşebbüs edilmesi durumunda, gereken yaptırımların uygulanacağını hatırlatmıştır.

UEFA Disiplin Talimatı’nın 2’nci maddesi uyarınca; UEFA’nın kurucu ilkelerinin ağır ihlali halinde, ilgili ihlal UEFA üyesi federasyonlarca gereği gibi soruşturulmadığı takdirde, UEFA ihlalin soruşturulmasına kendi disiplin talimatına göre müdahale edebilmektedir. “Sportif rekabetin bütünlüğü (dürüstlüğü)” ilkesi ise, UEFA’nın kurucu ilkelerinden biridir. UEFA’nın bağlayıcı maddeleri, profesyonel futbolcuya, kulübüne ve ülke futbol federasyonlarına bu tip ilke ihlallerini bildirme ve gerekli hukuki yaptırıma başvurma hakkı tanımaktadır.


Kaynak: TFF, UEFA 

GableMonroeClift
X

X